Preventivní koloskopií rozumíme vyšetření tlustého střeva flexibilním endoskopem u bezpříznakového jedince s nezvýšeným rizikem vzniku kolorektálního karcinomu (KRK), tj. bez anamnézy nespecifického střevního zánětu (IBD), kolorektálního karcinomu či polypů u vyšetřovaného jedince a zároveň bez anamnézy KRK u jeho blízkých příbuzných ve věku pod 60let.
Cílem vyšetření je zachytit a odstranit časné přednádorové léze a zabránit tak vzniku kolorektálního karcinomu, ev. diagnostikovat KRK v časném, snáze léčitelném stádiu.
Ve screeningu kolorektálního karcinomu v České republice je koloskopie využívána jako samostatná vyšetřovací metoda (tzv. screeningová koloskopie), nebo následuje po pozitivním výsledku testu na okultní krvácení do stolice (TOKS), tzv. TOKS+ koloskopie. Obě metody jsou aktuálně v ČR prováděny od 50 let věku. Termín preventivní koloskopie zahrnuje screeningové i TOKS+ koloskopie.
Fakta
- zachycením a odstraněním přednádorových stádií (polypů, časných lézí) během koloskopie lze zabránit vzniku karcinomu tlustého střeva a konečníku
- prognóza pacienta je závislá na stadiu nemoci v době diagnózy; nemocní s časnými formami kolorektálního karcinomu se ve více než 95 % případů definitivně uzdraví
- preventivní vyhledávání časných forem nemoci u bezpříznakových jedinců je nejúčinnější metodou, která významně zlepšuje vyhlídky nemocných a snižuje úmrtnost na toto onemocnění
- národní screeningový program byl v ČR zahájen již v roce 2000
- ISCARE patří mezi vybraná centra pro screening rakoviny tlustého střeva a konečníku
- nejefektivnější metodou je koloskopické vyšetření, pro osoby starší 50 let je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění
Alarmující fakta
- ČR patří mezi země s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku
- V ČR každý rok onemocní kolorektálním karcinomem více než 8.000 obyvatel
- Na kolorektální karcinom každý rok zemře více než 4.000 obyvatel ČR
Příprava na vyšetření:
Bezezbytková dieta 5 dní před výkonem, vyprázdnění střeva za pomoci přípravku na očistu střeva (příprava dle doporučeného preparátu).
Informace o přípravě na výkon získáte v naší poradně. Pokud nenajdete, co hledáte, neváhejte nám zaslat dotaz, na který rádi odpovíme.
Nejčastěji se nás ptáte
Mohu podstoupit odběr a vyšetření krve na klinice?
Ano, odběr i vyšetření krve provádíme v budově ISCARE v odběrové místnosti, která je v provozu v pracovních dnech mezi 7:00 – 14:30 hod.
Je v ISCARE k dispozici RTG, CT (počítačový tomograf) a MR (magnetická rezonance)?
RTG a MR zajišťuje společnost PRO DIAGNOSTIKA sídlící v přízemí budovy ISCARE. Veškeré kontakty naleznete zde: https://www.prodiagnostika.cz/kontakt/. CT k dispozici nemáme.
Je možné se objednat na gastroenterologii na sonografické vyšetření břicha na základě žádanky od lékaře?
Ne,ultrazvukové vyšetření břicha provádíme z kapacitních důvodů pouze našim IBD pacientům, kteří se u nás léčí s Crohnovou chorobou a Ulcerózní kolitidou.
Je možné si u vás připlatit za bližší termín na endoskopické vyšetření?
Ne, takové služby neposkytujeme.
Jaká je platnost žádanky na endoskopické vyšetření?
Platnost u žádanek na tento typ vyšetření standardně není stanovena.
Lze provést vyšetření koloskopie a gastroskopie zároveň při jednom výkonu?
Ano, tato vyšetření u nás lze provést při jednom výkonu.
Poskytujete konzultaci léčby – tzv. second opinion (druhý názor)?
Z kapacitních důvodů tyto konzultace neposkytujeme.
Je u vás možnost hospitalizace do dalšího dne před nebo po endoskopickém vyšetření?
Ne, hospitalizaci před nebo po endoskopickém vyšetření neposkytujeme. Pacient dospí na lůžku a následně s doprovodem odchází.
Je u vás možná biologická léčba?
Ano, biologickou léčbu podáváme pacientům s Crohnovou chorobu a Ulcerózní kolitidou dle indikace naším lékařem.
Vyšetřujete i dětské pacienty?
Ne, vyšetření u nás může absolvovat pouze plnoletý pacient.
Provádíte kapslovou endoskopii?
Naše centrum nabízí pouze kapslovou enteroskopii, tj. vyšetření tenkého střeva, a to pouze v případě, je-li indikována lékařem. Vyšetření ostatních částí zažívacího traktu pomocí kapsle neprovádíme. Vyšetření je schvalováno zdravotní pojišťovnou a v případě schválení plně hrazeno.
Před samotným vyšetřením je třeba absolvovat sono, CT/MR střev a koloskopii, aby se odhalilo případné zúžení střeva a následné komplikace s průchodem kapsle. Teprve až s těmito výsledky můžeme žádat zdravotní pojišťovnu o schválení.
Je při endoskopickém vyšetření možná inhalační anestezie?
Inhalační anestezie u nás není možná. Čistě inhalační anestezie anestetickým plynem se někdy používá u malých dětí. U dospělého pacienta se čistě inhalační anestezie prakticky nepoužívá, není to příjemné, hlavně úvod do anestezie. Pokud je inhalační anestezií myšleno použití směsi „rajského“ plynu a kyslíku, tak toto u nás nepoužíváme. Rajský plyn má jen malé analgetické účinky, s námi používanými prostředky se to nedá srovnat.
Co je analgosedace?
Na našem oddělení gastroenterologie je pacientovi podáván silný opiát Sufenta v kombinaci s intravenózním anestetikem Propofol, který je podáván postupně po menších dávkách, aby pacient nevnímal bolest a nepříjemné okolnosti vyšetření. Po celou dobu musí být zachováno spontánní dýchání. Při výkonu má pacient na obličeji masku, kterou mu podáváme kyslík. V podstatě se jedná o pomezí mezi analgosedací a intravenózní anestezií.
Oprávnění na podávání výše uvedených léků má pouze anesteziolog.
Prohlédněte si
Jak to u nás vypadá
Gastroenterologie ISCARE