Ortopedie

Ganglion

Tzv. Pseudocysta - útvar podobný bublině naplněné hlenovitým obsahem - která vzniká v reakci na opakované namáhání ruky nebo vlivem změn v kloubech.

Ganglion je tzv. „pseudocystou“ - může být podobná bublině naplněné hlenovitým obsahem, která vzniká v reakci na opakované namáhání ruky nebo vlivem změn v kloubech. Nejčastěji se vytváří v oblasti zápěstí, konkrétně na radiální (u palce) a volární (u malíčku) straně. Může se rovněž objevit v místech, kde se pohybují šlachy prstů. 

Ganglion je způsoben například opakovaným tlakem nebo třením v oblasti zápěstí, nestabilitou kloubů, poškozením chrupavky, chronickým zánětem šlach (například u onemocnění jako je Morbus de Quervain nebo Lupavý prst nebo artrotickými změnami v kloubech prstů.

  • Příznaky
    Ganglion se projevuje zduřením o velikosti od několika milimetrů do několika centimetrů.
    Často je tuhý a na dotek bolestivý, zejména pokud souvisí se šlachovými pochvami, kdy může být navíc posunlivý.
    Významným klinickým aspektem je skutečnost, že velikost útvaru se může měnit, často v závislosti na zátěži nebo pohybu.

  • Diagnostika
    Při typickém výskytu je diagnóza snadná. Hmota může být odstraněna šetrnou punkcí.
    Rentgenové snímky obvykle neukazují výrazné změny, ačkoli existují případy ganglií, které mohou být i mimo kloubní dutinu.
    Magnetická rezonance (MR) může poskytnout užitečné informace o diagnostice a velikosti.

  • Léčba
    Volba léčby závisí na identifikované příčině. Pouhé odstranění ganglia obvykle nestačí, a existuje vždy riziko opakovaného výskytu.
    U šlachových ganglií se často provádí uvolnění šlachy z kompartmentu a tenosynovektomie.
    Artroskopie je vhodným postupem pro zápěstní ganglia, umožňuje diagnostiku příčiny vzniku a následně odstranění synovialitidy, která může vést k vytvoření ganglia.

Jak to u nás vypadá

Prohlédněte si

Ortopedie ISCARE