Jinými slovy “stenozující tendovaginitida” neboli trigger finger. Onemocnění vzniká v důsledku omezení a postupného znemožnění pohybu flexorových šlach. Příčinou může být zesílení nebo uzlík v tkáni, což brání plynulému pohybu šlach. To může nastat v důsledku otoku, například při přetížení nebo opakovaném mikrotraumatu.
- Příznaky
V počáteční fázi se bolest projevuje v oblasti dlaně, proximálního článku nebo PIP kloubu.
Bolest nastává při plném napnutí prstu a také při pasivním propnutí.
Postupem času se objevuje jev nazvaný "zaskočení prstu". Při sevření ruky v pěsti není pacient schopen natažení postiženého prstu.
V počátečních stádiích může být tento jev zřetelný pouze ráno a po rozcvičení ustoupí, ale v pokročilých stádiích můžou být obtíže trvalé.
Lupavý fenomén může postihnout všechny prsty, včetně palce ruky. - Diagnostika
Diagnóza lupavého prstu je stanovena na základě klinických příznaků, relevantních anamnestických dat a vyšetření postižené oblasti. - Terapie
V rané fázi lze zkusit aplikaci glukokortikoidu do šlachové pochvy, což v mnoha případech přináší úlevu. Při dočasné úlevě lze obstřik opakovat v intervalech 6 týdnů, maximálně však třikrát.
Je důležité se vyhnout aplikaci glukokortikoidu přímo do šlachy, aby nedošlo k její degeneraci a následné ruptuře.
V případě selhání konzervativní léčby se přistoupí k chirurgickému řešení. To se provádí v lokální anestezii, přičemž je nezbytné vyvarovat se poškození digitálních cév a nervů.
Po operaci je nutné pravidelné cvičení, aby se předešlo vzniku šlachových adhezí.
Soubory ke stažení
Jak to u nás vypadá
Prohlédněte si
Ortopedie ISCARE